Tarihçe


BİLSAK
Bilim ve Stratejileri Araştırma Kurumu
Bilim ve Stratejileri Araştırma Kurumu (BİLSAK), 2008 yılı Ağustos ayında kağıt üzerinde ve 2009 yılı Ocak ayında da online olarak Dr. Cafer T. Yavuz ve Dr. Mert Atilhan tarafından kurulmuştur. Ülkemizde bilim politikası üreten bağımsız bir düşünce kuruluşu (think-tank) eksikliğini gidermek için hizmetine başlamıştır. Şimdilik sadece elektronik ortamda faaliyet gösterecektir.

Son yıllarda, özellikle geçtiğimiz aylarda yaşadığımız İzmir'deki arsenik problemi karşısında bilimsel yorumların eksikliği bizi bu konuda acilen birşeyler ortaya koymaya yöneltmiş ve bu tür mevzularda halkımızı ve kamuoyunu bilgilendirici açıklamalar yapmayı öncelikli amaçlarımız arasına yükseltmiştir. Aslında arsenik öncesi de önemli bilimsel mevzular (nükleer enerji, altın üretiminde kullanılan siyanür, bor madeninden enerji elde edilmesi, vs.) konuşulmuş ve bağımsız bir uzman kurul tarafından açıklama yapılması gerekliliği gün yüzüne çıkmıştır.

BİLSAK “uzman” olarak adlandırılan Türk bilim adamları üzerine kuruludur ve ilgi duyduğu konularda kamuoyunu bilgilendirme düşüncesi etrafında oluşmuştur. BİLSAK tamamen bağımsızdır ve her türlü kurum ya da kuruluşlar BİLSAK’ın izni olmaksızın BİLSAK’ın faaliyetlerine ve işleyişine müdahale edemezler.

BİLSAK belirli aralıklarla ülkemizin bilim politikasını değerlendirici raporlar ve öneriler yayınlayacaktır. Bu çalışmalarla kamuoyunu bilgilendirmeyi ve kanun yapıcılara destek olmayı amaçlamaktadır.

BİLSAK kadrosunun 40 yaşının altında olması kuruluş stratejilerinden birisi olarak belirlenmiştir. Genç bilim adamlarının ülkemiz geleceği adına daha aktif olacağı aşikardır.

BİLSAK tarafından yayınlanmış dosyaların pdf formatını almak için lütfen uzman@bilsak.org'a yazınız.

10 comments:

 1. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

  ReplyDelete
 2. gelecek vaad eden bir fikir. Turk uzmanlarindan kurulu bildigim ilk think-tank kurulus. tesekkurler ve basarilar..

  ReplyDelete
 3. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Kadronuzun sizler gibi aydın insanlarla genişlemesi dileğiyle... semih

  ReplyDelete
 4. Iki kisiden mutevellit dusunce kurulusunuzu genisletmenizi tavsiye ederim. Ayrica Bilsak ismide istanbulda atolyede kullanılmaktadir. Ve bilinmektedir.

  ReplyDelete
 5. BILSAK tiyatro atolyesi ozel bir kurulus ve farkli bir sektore hizmet ediyor. ayni adla bir baska dusunce klubunun ya da think-tank olusumu hukuki acidan bir engel teskil etmez.

  ReplyDelete
 6. Müthiş bir girişim tebrikler. Başarılar

  ReplyDelete
 7. Saygideger hocalar, kadronuzun 40 yas altinda olmasi kurulus stratejilerinden biri olarak belirlenmis. Guzel bir baslangic. Bu degerli hocalarimiz insallah 40 yasina gelip gececekler. O zamana kadar da ulkemize ve dunyaya cok onemli katkilar yapacaklarini dusunuyorum. Fakat 40 yasindan sonra bu degerli bilim insanlarimizin tecrubelerinden faydalanmayip hadi siz yaslandiniz bir kenara cekilin mi diyeceksiniz?

  Bilgilendirmeniz ve calismalariniz icin tesekkurler.

  ReplyDelete
 8. Guzel bir dusunce. Basarilarinizin devamini diliyorum. Dostca bazi tavsiyeler...

  - Websitesi dusuncu kurulusundan ote bir blog havasinda olusturulmus. Sitedeki tum bilgiler bir blog post olarak siteye yuklenmis.
  - Bu kurumun vizyonu ve hedefler daha fazla one cikarilabilir. Uzman profillerinin olmasi guzel, ama vizyonun onune geciyor gibi. Think-tank ote ozel bir kulup havasi veriyor sitenin yapisi.
  - Rapor veya yorumun faydali olacagi yerlerde yorumun acik olmasi, diger kurumsal sayfalarda ve profillerde yorum kapatilsa daha iyi olabilir
  - Raporlar daha gorsel hazirlanip PDF olarak ta paylasilsa guzel olur

  Calismalarinizda basarilar...

  ReplyDelete
 9. İlginiz için teşekkürler.

  - 40 yaş sınırı uzman adaylığı içindir, uzmanların görev süresine sınırlandırma yoktur.

  - Sitemizin yapısından ziyade işlevini önemsemekteyiz. Ama yinede imkanımız dahilinde görünümü geliştirmeye çalışacağız.

  - Yorum konusunda mümkün olduğunca katılımı teşvik etmeyi amaçladık. Umarım anlayışla karşılarsınız.

  - Raporların PDF formatını da bundan sonra eklemeye çalışacağız.

  İlginiz ve önerileriniz için tekrar teşekkürler.

  ReplyDelete
 10. Yeni sitemizle tekrar yayındayız. Görüşlerinizi bekleriz.

  ReplyDelete